SYRIA. RAPORT Z WYKORZYSTANIA FUNDUSZU NA REALIZACJĘ. PROJEKTU POMOCY DLA MIESZKAŃCOW ALEPPO PO TRZĘSIENIU ZIEMI W 2023 ROKU
Projekt: „Pomoc młodzieży i ubogim rodzinom w Aleppo” po kataklizmie trzęsienia ziemi.
Fundusz: Kwota 4000 dolarów otrzymana od Referatu Misyjnego Ojców Jezuitów w Krakowie (PME)
PRZEDSTAWIENIE SYTUACJI
Trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii między siłami wiernymi autorytarnie rządzącemu prezydentowi Baszszarowi al-Asadowi a zbrojną opozycją spowodowała zniszczenie dużej części miasta Aleppo1. Wszechobecna przemoc, kryzys gospodarczy spowodowany głównie przez trwającą wojnę i generujący bezrobocie doprowadziły do wyjazdu wielu mieszkańców Aleppo, zwłaszcza ludzi młodych. Zamkniętych z powodu wojny zostało także kilka przestrzeni kulturalnych, edukacyjnych i rekreacyjnych, głównie dla młodzieży. Ponadto sytuacja ta spowodowała brak dostępu do niektórych ważnych dla społeczeństwa świadczeń, jak np. dostawa energii elektrycznej itp. Problemy z zapewnieniem dostaw energii elektrycznej, ropy, gazu i benzyny trwają do tej pory. Nasilają się one szczególnie w sezonie letnim i zimowym.
PROBLEM I JEGO PRZYCZYNY
Syria od roku 2019 znalazła się w krytycznym położeniu ze względu na nałożone na nią sankcje, kryzys finansowy w Libanie, a także światowy kryzys zdrowotny związany z COVID-19. Czynniki te wywarły ogromny wpływ na i tak już niestabilną gospodarkę syryjską. Ponadto 6 lutego 2023 roku mieszkańcy Aleppo doświadczyli nowego kryzysu spowodowanego trzęsieniem ziemi, które nawiedziło ich miasto oraz Turcję. Sytuacja jest bardzo niestabilna: wartość pieniądza maleje, podczas gdy ceny gwałtownie rosną, a poziom życia syryjskich rodzin spada. Mieszkańcy Aleppo potrzebują pomocy materialnej oraz wsparcia zarówno psychologicznego, jak i duchowego.
Zauważa się, że głównymi ofiarami tego długoterminowego konfliktu w Syrii są przede wszystkim rodziny, ale także ludzie młodzi. Ci ostatni muszą stawić czoła bardzo wielkim wyzwaniom, takim jak wzmagająca się przemoc, obowiązek służby wojskowej dla chłopców, pogłębiający się kryzys gospodarczy, bezrobocie itp. Ich przyszłość stała się niepewna i dlatego poczuli się zmuszeni wyjeżdżać za granicę także z powodu zaistniałych trudności w znalezieniu pracy, a tym samym w budowaniu przyszłości we własnej ojczyźnie.
Rynek pracy w tym kraju wymaga kwalifikacji, których większość młodych na ogół nie ma. Nie mogą też ich zdobyć, ponieważ kształcenie tego typu jest bardzo kosztowne. Rodziny także znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Są rozbijane przez migrację ich członków za granicę. Z tego powodu wiele osób starszych żyje samotnie. Z powodu kryzysu gospodarczego rodziny mają trudności z pokryciem zwykłych codziennych wydatków, jakimi są opłata czynszu, kupno żywności, opłata czesnego dla dzieci w szkole, opłata za prąd, kupno oleju opałowego do ogrzewania domu oraz inne. Wydatki te stały się dużym obciążeniem dla budżetu rodzinnego. Gdy ktoś z rodziny na przykład zachoruje, bardzo trudno znaleźć pieniądze, aby kupić mu potrzebne leki, opłacić opiekę medyczną, a zwłaszcza operacje chirurgiczne.
KASA POMOCY
W Aleppo jest kilka organizacji kościelnych, które pomagają rodzinom i młodym w edukacji, a także w opiece zdrowotnej. Jednak nie zawsze mają one możliwości i są w stanie zaspokoić ich pilne potrzeby. Brakuje bowiem funduszu, który zapewniałby jednorazową
pomoc w pilnej sytuacji kogoś z rodziny.
W tym celu „Kasa pomocy dla młodych ludzi i ubogich rodzin” ma na celu zapewnić im jednorazową pomoc finansową. To odpowiedź na pilny problem, zwłaszcza w zakresie zdrowia, wyżywienia i opłaty czynszu.
Gdy jakaś rodzina znajdzie się w sytuacji pilnej potrzeby, może zwrócić się także do jezuitów z prośbą o pomoc (po wcześniejszym skontaktowaniu się ze swoją parafią). Prosimy wtedy o spotkanie z głową rodziny, by wyjaśnić sytuację. Ostateczna odpowiedź jest udzielana po dwóch dniach.
Nasz sposób działania jest prosty: rodzina znajdująca się w trudnej sytuacji, z problemem wymagającym pilnego działania, zgłasza się do nas (rezydencji ojców jezuitów). Podczas umówionej wizyty głowa rodziny przedstawia pilną potrzebę i powód, dla którego wymaga ona szybkiego działania. Zaraz po tym spotkaniu staramy się sprawdzić sytuację tej rodziny przez kontakt z parafią, do której ona należy.
Zazwyczaj mamy na to dwa dni. Uzyskane informacje pomagają nam upewnić się, czy te potrzeby są prawdziwe i pilne. Po upływie dwóch dni od pierwszego spotkaniu dajemy odpowiedź. Gdy odpowiedź jest pozytywna, pomocy finansowej udzielamy już tego samego dnia.
Ponieważ ilość pomocy jest ograniczona, proszącym stawiamy wcześniej dwa warunki: aby najpierw zwrócili się z tą prośbą do swojej parafii i aby potrzeba była rzeczywiście pilna.
UDZIELONE DOTĄD WSPARCIE
Beneficjentami są zawsze ubodzy młodzi ludzie oraz ubogie rodziny z Aleppo. Do tej pory (marzec 2023 r.) mogliśmy pomóc 16 rodzinom, dla których zostały zrealizowane:
Pomoc w opłaceniu czynszu, z której skorzystały trzy rodziny. Dwie z nich otrzymały pomoc bezpośrednią. Pierwsza to nowożeńcy, którzy nie mieli pieniędzy na wynajęcie mieszkania. Wprawdzie mają pracę, ale ich pensje były niewystarczające, zwłaszcza po wydatkach związanych z weselem i kupnem mebli do ich domu. Druga rodzina to dwie kobiety (matka i córka). Syn wyjechał za granicę, a ojciec zmarł. Obie kobiety pracują, ale nie mają pieniędzy na czynsz. Trzecia rodzina otrzymała pomoc w naprawie uszkodzonego (wskutek trzęsienia ziemi) rodzinnego domu. Naprawa była bardzo konieczna. Rodzina ta składała się wyłącznie z kobiet.
Pomoc zdrowotna, z której także skorzystały trzy rodziny. W ramach projektu pomogliśmy opłacić trzy operacje chirurgiczne oraz zakupić leki. Operacje przeszło dwóch osieroconych chłopców. Mieszkają oni u ciotki, ale jej pensja nie wystarczała nawet na zwykłe wydatki domowe. Dlatego trudno jej było zapłacić za operację dwóch siostrzeńców, którymi się opiekuje. Trzecia operacja dotyczyła matki, której rodziny nie było stać na opłacenie leczenia. Główny powód to ten, że mąż tej kobiety również był operowany kilka miesięcy wcześniej. Rodzina nie mogła więc opłacić dwóch operacji w tym samym roku. Było to dla nich niemożliwe. Ponadto jeszcze jedna osoba skorzystała z pomocy w zakupie leków. Był to starszy samotny mężczyzna. Jego dzieci przebywają poza Syrią i nie były w stanie przesłać mu pieniędzy.
Pomoc żywnościowa. Z tej pomocy skorzystało osiem rodzin. Były to głównie osoby, które nie mają pracy i nie są w stanie same się wyżywić. Wśród nich był 60-letni Palestyńczyk, który ze względu na cukrzycę nie może już pracować, oraz jedna osoba chora na nowotwór.
Pomoc po trzęsieniu ziemi. Z tej pomocy skorzystały dwie rodziny. Od 6 lutego 2023 roku w ramach tego projektu rozpoczęto także pomoc osobom dotkniętym trzęsieniem ziemi. Ponieważ parafie obecnie mają biura, które zajmują się tym problemem, prosimy osoby poszkodowane potrzebujące tej pomocy, aby najpierw zwróciły się do własnych parafii i tam prosiły o pomoc. Gdy jednak potrzeba staje się bardzo pilna, a parafia nie może jej zaradzić, my także służymy pomocą. Pomoc ta zazwyczaj polega na naprawianiu domów.
Niniejszy raport jest pierwszym raportem częściowym. Za kilka miesięcy prześlemy całościowy raport z wykorzystania otrzymanej pomocy.
Sporządzono w Aleppo, Syria, 23 marca 2023 r.
O. Alvaro Dorantes Espinosa SJ
___________________________
1 Od powstania, które wybuchło 15 marca 2011 roku, kiedy w różnych miastach Syrii miały miejsce wielotysięczne demonstracje, na polecenie prezydenta krwawo tłumione – przyp. red. za Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojna_domowa_w_Syrii.
SPRAWOZDANIE FINANSOWE
W tabeli poniżej przedstawiamy wydatki z wyszczególnieniem: rodzaju pomocy, liczby rodzin objętych pomocą, kwoty w walucie krajowej (SYP) i jej równowartość w dolarach.
Otrzymano pomoc w wysokości 4000 USD
RODZAJ POMOCY | RODZINY | KWOTA | USD |
CZYNSZ 17 maja 29 grudnia 29 grudnia |
1 1 1 |
700 000,00 1 000 000,00 400 000,00 |
233,33 166,67 66,67 |
MEDYCYNA 18 maja 1 grudnia 28 grudnia |
1 1 1 |
600 000,00 1 000 000,00 200 000,00 |
200,00 166,67 33,33 |
WYŻYWIENIE 22 grudnia 27 grudnia 21 lutego 17 marca 20 marca 20 marca 21 marca |
1 1 2 1 1 1 1 |
150 000,00 100 000,00 400 000,00 200 000,00 250 000,00 250 000,00 200 000,00 |
25,00 16,67 57,14 27,78 34,72 34,72 27,78 |
SKUTKI TRZĘSIENIA ZIEMI 20 lutego 22 lutego |
1 1 |
500 000,00 1 000 000,00 |
71,43 142,86 |
RAZEM |
16 |
6950000 |
1304,77 |
W pierwszym raporcie uwzględniono wydaną kwotę 1305 USD.
Pozostało do wykorzystania i uwzględnienia w drugim raporcie 2695 USD.
Ze względu na szybką zmianę wartości SYP, prezentujemy różne kursy wymiany walut:
maj 2020 r. 1 USD = 3000 SYP
grudzień 2020 r. 1 USD = 6000 SYP
luty 2023 r. 1 USD = 7000 SYP
marzec 2023 r. 1 USD = 7200 SYP