KILKA SŁÓW O SYTUACJI W STOLICY I NA RÓWNINIE IFANJA
Ifanja Fialofa, 27.01.2022
Ledwo rozpoczęliśmy nowy rok, jeszcze pod znakiem pandemii koronawirusa, a już kolejne śmiercionośne i niszczące wszystko katastrofy jak czarne chmury, które gromadzą się na lazurowym niebie, dają o sobie znać. Rozpoczyna się kolejny „sezon na okropne cyklony, które ranią nasz kraj i pogrążają w coraz większe ubóstwo jego mieszkańców, lud zamieszkujący tę – jak ją czasami jeszcze się nazywa – Czerwoną Wyspę.
CYKLON ANA
Po burzy tropikalnej Ana, która przeszła przez Madagaskar między 21 a 26 stycznia br., odnotowuje się ogromne zniszczenia, także w naszym regionie, tj. na równinie Ifanja. Zostały poprzerywane drogi i zniszczone, zalane wodą uprawy, pola ryżowe.
W stolicy powodzie i osuwiska. Wstępny raport sporządzony przez Krajowe Biuro Zarządzania Ryzykiem i Katastrofami (BNGRC – Bureau National de la Gestion des Risques et des Catastrophes) 26 stycznia o godzinie 19.00 poinformowało, że zginęło 41 osób, 110 394 zostały poszkodowane, z 10 regionów, 71 781 osób przesiedlonych (z 24 050 gospodarstw domowych), w tym 55 859 zostało przesiedlonych do 90 obozów zakwaterowania dla regionu Antananarivo, w którym znajduje się epicentrum
szkód. Ponadto 8927 domów mieszkalnych zostało zatopionych, a 58 mieszkań całkowicie zniszczonych.
Biuletyn APIPA (Autorité pour la Protection contre les Inondations de la Plaine d’Antananarivo – Urząd Ochrony Równiny Antananarivo przed Powodzią) donosi o wylaniu rzek w Antananarivo 26 stycznia o godz. 16.00 i ogłasza czerwony alert dla gmin, przez które przepływają rzeki Ikopa, Sisaony i Mamba.
Dzięki Bogu w naszej wiosce nie ma tak wielkich szkód ani też ofiar śmiertelnych. Dlatego nauka w naszej szkole może być kontynuowana.
TRAGICZNE ZDARZENIE W CZASIE ATAKU CYKLONU
Ogromny dramat rozegrał się w stolicy kraju Antananarivo. W dzielnicy Ankadifotsy Ambodivona wskutek ulewnych deszczy osunął się parking, na którym zaparkowanych było 8 samochodów osobowych. Parking runął na dom znajdujący się poniżej. Jak 25 stycznia 2022 r. donosi gazeta i portal Midimadagasikara, były ofiary w ludziach. Spod zwałów gruzu ratownicy wydobyli siedem osób martwych, a jedna osoba dorosła, do czasu relacji o wypadku, czyli do godz. 2.00 po północy, nie została jeszcze odnaleziona. Uratowano jednak cztery osoby. Tragiczne zdarzenie miało miejsce w nocy z niedzieli na poniedziałek (z 23 na 24 stycznia br.). W chwili zdarzenia w pojazdach nie było kierowców. Z powodu gwałtowności wstrząsu szkody materialne są znaczne, a samochody zostały poważnie uszkodzone. Miejsce po parkingu stało się ogromnym „kraterem” pokrytym piaskiem, ziemią i gruzem, z którego wyłaniają się betonowe filary.
UPRAWA RYŻU
Głównym pożywieniem na Madagaskarze jest ryż, który może być zbierany dwa razy w roku. Drugi zasiew ryżu zależy jednak od możliwości indywidualnych rolników. Jeśli nie ma wystarczających opadów, zbiory są złe, wtedy wielu rolników rezygnuje z powtórnego sadzenia. Dużym problemem są także cyklony, które nawiedzają nasz kraj kilkanaście razy w roku. Cyklon to nie tylko silna wichura niszczącą domy, łamiąca drzewa, krótko mówiąc, burząca wszystko, co napotka na swej drodze. Cyklon niesie ze sobą także obfite opady powodujące podtopienia, zalania i zniszczenia upraw. Kolejny problem, który także zniechęca do tej ciężkiej pracy, jaką jest uprawa ryżu, to szkodnik Gryllus bimaculatus, po malgasku „angelikary” [po polsku świerszcz śródziemnomorski, owad o wym. 20–22 mm żywiący się zielonymi roślinami – przyp. red.]. Atakuje on uprawy, zjada niedojrzały jeszcze ryż, co w konsekwencji powoduje znaczne obniżenie plonów.
Teresa Rabenarimanitra