RADIO CHIKUNI ZMIENIA PRZYZWYCZAJENIA I PRZEŁAMUJE BARIERY
Kiedy zaczęto wyczulać społeczeństwo na kwestie związane z wirusem HIV/AIDS, ludzie, którzy byli dotknięci tym problemem, nie chcieli się ujawniać, ponieważ uważano, że to wstydliwa choroba. Doświadczali oni wiele napiętnowania, które sprawiało, że unikali
chodzenia do lekarza. Pod wpływem audycji radiowych osoby żyjące z HIV nauczyły się akceptować swój stan, nabrały pewności siebie i odwagi, by móc o tym publicznie mówić. Nasza stacja radiowa poprzez nadawanie różnych programów dotyczących tego problemu pomogła zmniejszyć stygmatyzację osób cierpiących z powodu HIV. Rodziny nauczyły się akceptować swoich bliskich żyjących z HIV, co nie miało miejsca w latach poprzednich. Radiostacja przekazywała informacje o tym, jak prowadzić zdrowy tryb życia i myśleć pozytywnie nawet w tak trudnym położeniu.
KONCERT UMACNIA I BUDUJE
Radio Chikuni w 2000 roku zainicjowało Koncert muzyki Tonga, który obecnie odbywa się co roku, a gdyby to było możliwe, odbywałby się nawet dwa razy w roku, tak duże jest nim zainteresowanie. W roku 2023 został on zorganizowany po raz 23. Koncert ten dla wielu jest także okazją do zaopatrzenia się w tanią odzież. Jest wtedy już po zbiorach. Sprzedając część plonów, ludzie dysponują potrzebną sumą pieniędzy, której część przeznaczają na kupno potrzebnej i w dodatku taniej odzieży.
Wydarzenie to jest również okazją dla przedsiębiorczych mieszkańców pobliskich wsi, aby zorganizować małe, mobilne restauracyjki, w których przygotowywane są i serwowane posiłki. Ponieważ chętnych klientów przybyłych na koncert nie brakuje, daje to też okazję na dodatkowy zarobek. Zarobione w ten sposób pieniądze to duże wsparcie dla domowego budżetu, najczęściej opłaca się nimi szkołę dzieciom i kupuje żywność.
ODKRYWA TALENTY I POZWALA SIĘ ZAPREZENTOWAĆ
Oprócz głównych idei i celów koncertu – czyli celebrowania bogatej kultury szczepu Tonga – jego wartością jest również odkrywanie talentów drzemiących w osobach komponujących piosenki. Utwory te pokazują bogactwo i kulturę ludu Tonga. Wielu utalentowanym ludziom brakowało wcześniej sposobności do zaprezentowania się i pokazania swoich wokalnych umiejętności. Koncert wzmacnia także finansowo lokalnych artystów, którzy na występach zarabiają trochę pieniędzy.
Muzycy, którzy skomponowali dobre piosenki i zaprezentowali je na koncercie publiczności przybyłej z odległych stron, aby ich posłuchać, z pewnością wiele skorzystali, może nie zawsze materialnie, ale stając się znanymi, a z czasem może nawet sławnymi. Niektórzy z nich zostali zaproszeni na występy także poza granicami kraju. Enock Mbongwe, który gra na kalumbu [tradycyjny instrument ludowy ludów Tonga – przyp. red.], był jednym z artystów zaproszonych do Wielkiej Brytanii, aby wystąpić ze swoim tradycyjnym instrumentem w słynnej edycji The Proms in the Royal Albert Hall1. Drugim przykładem jest młody artysta Redrock Mungala, który również wyjechał za granicę na występy, czy grupa, która zawędrowała do Szwecji. Wszyscy ci artyści zdobyli popularność dzięki koncertowi Radia Chikuni.
Radio pomogło także odkryć umiejętności i pasje dziennikarskie u niektórych absolwentów szkół średnich. Ponieważ radio dało im możliwość pracy jako wolontariusze, niektórych to zainspirowało i sprawiło, że postanowili zostać dziennikarzami. Kilkanaścioro z tych wolontariuszy i wolontariuszek, zwanych „Media Scholars”, zdecydowało się na studia dziennikarskie.
Wielu z dziennikarzy pracujących w Radiu Chikuni, dzięki zdobytemu w stacji doświadczeniu, zostało zatrudnionych przez ZNBC – Zambia National Broadcasting Corporation (Państwowa Stacja Radiowa i Telewizyjna), a niektórzy znaleźli pracę w BBC. To oczywiście strata dla Radia Chikuni, ale zysk dla tych osób, ponieważ zaczęły karierę w kraju, a nawet za granicą w BBC czy Deutsche Welle.
Kezia
Przypis
1. Można go wysłuchać na YouTube: https://www.youtube.com/watch?v=u5uPqqZPrbM.