DZIAŁALNOŚĆ RADIA CHIKUNI. OSOBY ŻYJĄCE Z WIRUSEM HIV/AIDS
Radio Chikuni tworzy platformę dla różnego rodzaju programów,
które poruszają problemy z życia wspólnoty parafii Chikuni.
OSOBY ŻYJĄCE Z WIRUSEM HIV/AIDS
W naszym regionie już od wielu lat Radio Chikuni angażuje osoby żyjące z wirusem HIV do pomocy przy tworzeniu programów, które mają na celu uświadamianie społeczeństwa, jakie zagrożenia niesie ze sobą ten wirus. Daje im to możliwość wypowiedzenia się na temat, który ich dotyczy, a także towarzyszyć innym. Mimo że przyznając się, że są seropozytywne, ryzykują, że będą dyskryminowane. Radio Chikuni pozwoliło także społeczeństwu zdobyć informacje na temat sposobów towarzyszenia żyjącym z HIV.
Aby wspomniane programy osiągnęły swój zamierzony cel, spośród żyjących z HIV wybrano grupę ludzi i nauczono ich podstaw tworzenia programów radiowych oraz sposobu ich emitowania w przestrzeni medialnej. W Radiu Chikuni uważamy, że przekazywane informacje dotyczące zagrożeń związanych z wirusem HIV mają większe oddziaływanie, jeśli osoby, które je przekazują, same są nimi dotknięte.
PRZESTROGA DLA INNYCH
W celu stałej edukacji społeczeństwa audycję na temat zagrożeń związanych z wirusem HIV Radio Chikuni prowadzi przynajmniej raz w tygodniu. W jej trakcie osoby żyjące z HIV mają możliwość wypowiedzenia się na ten temat. Dzięki takiej metodzie prowadzenia audycji wielu ludzi żyjących z HIV mogło się odnaleźć. Bo chociaż są nosicielami wirusa, nadal przecież są potrzebni i mogą wnosić pozytywny wkład w życie swojej społeczności. To, że programy te są prezentowane przez ludzi żyjących z HIV, pomogło odbudować zaufanie i wiarę w siebie wielu, którzy żyli w rozpaczy i strachu przed otwartym mówieniem o swoim problemie.
ODDZIAŁYWANIE AUDYCJI RADIOWYCH
Napiętnowanie i dyskryminacja były codziennością osób żyjących z HIV. Obecnie dzięki naszym programom ludzie mogą swobodnie rozmawiać i prowadzić normalne życie. Jak się od jakiegoś czasu mówi: albo jesteś zarażony, albo dotknięty konsekwencjami tej choroby. Edukacja za pośrednictwem audycji radiowych wpłynęła pozytywnie na mieszkańców obszarów wiejskich i miejskich, pomagając im w przezwyciężaniu obaw, które były przyczyną stygmatyzacji i dyskryminacji osób żyjących z wirusem HIV.
Dzięki radiowym audycjom edukacyjnym ludzie są pozytywnie nastawieni nie tylko do żyjących z wirusem HIV, ale także do ogółu społeczeństwa, gdyż wszyscy są dotknięci konsekwencjami zarażenia, w pewien sposób wszyscy są zarażeni. Edukacyjne audycje radiowe koncentrują się na pozytywnej postawie do życia, z której ludzie mogą czerpać dobrą energię i działać, mimo życia z wirusem.
ZMIANA SPOŁECZNEGO NASTAWIENIA
Dzięki programom informacyjno-edukacyjnym Radia Chikuni życie wielu osób, zwłaszcza żyjących z HIV, uległo poprawie. Z powodu depresji, będącej wynikiem upokorzeń i dyskryminacji ludzi żyjących z HIV/AIDS, większość z nich nadużywa alkoholu i narkotyków. Wskutek ciągłego uwrażliwiania i dzięki edukacyjnym audycjom radiowym kładącym nacisk na potrzebę jednomyślności w kwestii pomocy zarażonym wirusem HIV większość słuchaczy zdała sobie sprawę z istniejącego problemu.
Niektórzy pacjenci ze względu na alkoholizm rezygnują z codziennego przyjmowania leków. W szybkim tempie prowadzi to do pogorszenia ich stanu zdrowia. To z kolei powoduje, że personel medyczny musi na nowo dobierać dla nich leki, odpowiednie do bieżącej sytuacji chorego.
Edukacyjne audycje radiowe zachęciły również wielu, którzy wysłuchali świadectw osób żyjących z HIV/AIDS, do wykonania badania na obecność wirusa HIV/AIDS, a następnie, w zależności od jego wyników, do postępowania zgodnego z zaleceniami lekarzy.
SKUTECZNY ŚRODEK MOBILIZACJI
Edukacyjne audycje poświęcone HIV/AIDS okazały się bardzo skuteczne przy mobilizowaniu ludzi do dobrowolnego korzystania z poradnictwa i testów VCT – The Voluntary Counselling and Testing (program dobrowolnego doradztwa i testowania), stosowania leków antyretrowirusowych (ART), a także zmiany swojego zachowania z uwagi na możliwość profilaktyki. Za pośrednictwem naszej rozgłośni radiowej ludzie dzielą się informacjami, dzięki czemu parafia Chikuni ma w kraju jeden z najwyższych wskaźników przestrzegania zasad przyjmowania leków antyretrowirusowych. Kiedy ludzie słyszą świadectwa „z pierwszej ręki” – osób żyjących z HIV/AIDS – i widzą, jak inni odzyskują siłę i zdrowie, wtedy chętniej idą na testy, a następnie postępują zgodnie z wytycznymi szpitala w zależności od wyniku testu.
DOKSZTAŁCANIE ROLNIKOW ZA POŚREDNICTWEM GŁOSU ROLNIKA. ŚWIADECTWA ROLNIKÓW