IGNAŚ
Cześć, mam na imię Ignacy. Moim patronem jest założyciel Zakonu Jezuitów – św. Ignacy Loyola. Od dziś chciałbym zacząć pokazywać Ci piękno krajów misyjnych. Na początku pragnę przedstawić Ci Kirgistan. Czy wiesz, gdzie znajduje się ten kraj? Może już potrafisz zlokalizować go na mapie?
Kirgistan (inna nazwa tego kraju to Kirgizja) znajduje się w Azji Środkowej. Graniczy z Tadżykistanem, Uzbekistanem i Chinami. Do Kirgistanu postanowiłem polecieć swoją ukochaną awionetką. Zapewne wiecie, co to jest awionetka. No dobrze, może ktoś nie wie. Awionetka to mały samolot, który na pokładzie może pomieścić tylko kilka osób. Na razie lecę sam. Na miejscu poznasz moich przyjaciół Kirgizów. Będziemy rozmawiać w języku rosyjskim.
Wreszcie lotnisko! Brr, jaka męcząca podróż. I jak gorąco. Temperatura sięga 50 st. C!
– O, Ajgul! Już jesteś. Znałem cię tylko z korespondencji, ale wyglądasz identycznie jak na zdjęciu, które mi przesłałaś.
– Witaj Ignacy! Zapraszam cię teraz na wspólną wędrówkę! Marszrutka już przyjechała.
– Eee, Ajgul, co to jest marszrutka?
– Marszrutka to taki mały bus. U nas jest to bardzo popularny środek transportu. Chodź, przedstawię cię Azamatowi, naszemu kierowcy.
– Witaj Ignaś, zapraszam cię w podróż. Jedźmy zatem. Na początku pokażemy ci piękne jezioro Issyk-kul.
– Ignaś? Słyszysz mnie? Dlaczego nie odpowiadasz?
– Ciii! Azamacie, Ignaś nam zasnął.
Po kilku godzinach…
– Gdzie ja jestem? Oj, chyba usnąłem. Liczyłem, ile baranów jest w stadzie i… Nie pamiętam, co było dalej. Bardzo dużo tu w Kirgizji owiec. Czy to jest jakaś tradycja?
– Tak, Kirgizi to naród koczowników. To znaczy, że zajmują się raczej wędrówką ze stadami niż życiem stabilnym w miastach.
– Już dojeżdżamy do jeziora.
– Jezioro jest piękne. Nigdy nie widziałem, by tak wielką wodę otaczały ogromne góry. Jezioro Issyk-kul bywa nazywane morzem. Jest tak rozległe. Może pójdziemy razem na szlak?
– Popatrz Ignaś, ten mężczyzna, który trzyma jastrzębia na swojej ręce, to sokolnik, czyli osoba, która zajmuje się sokołami, orłami i innymi drapieżnymi ptakami. Właśnie w Kirgistanie rozwinęło się sokolnictwo.
– Sokolnictwo, dzikie konie, stada kóz, owiec. Piękne góry i wielkie jeziora. Czy cały Kirgistan tak wygląda?
– Góry otaczają cały kraj. Jednak nie wszystkie wyglądają tak samo. Są miejsca, gdzie można podziwiać czerwone skały. Ale te góry, w których jesteśmy teraz – Tienszan – są bardzo podobne do Tatr w Polsce. Na południu kraju znajduje się duże miasto Dżalalabad. Jest on drugim co do wielkości miastem w kraju. Ale znajduje się daleko stąd. Ciekawym miejscem jest także Naryn, gdzie podziwiać można elektrownię wodną.
– Może kiedyś uda mi się jeszcze was odwiedzić, wtedy zobaczymy te piękne miejsca. A tymczasem pozwólcie mi spełnić moje marzenie. Czy możemy jeszcze pójść na konną przejażdżkę?
Spróbuj policzyć, ile koni znajduje się na obrazku. Liczbę wpisz w miejsce oznaczone kropkami.
Na obrazku znajduje się ………… koni.
KRZYŻÓWKA
1. Kirgistan jest narodem…
2. Jedna z pór roku w Kirgistanie. Bardzo sroga…
3. Busik w języku rosyjskim.
4. Dominują w krajobrazie kraju.
5. Osoba, zajmująca się orłami, sokołami.
6. Inna nazwa Kirgistanu.
Hasło: Mieszkaniec Kirgistanu to …………………….
Oprac. Joanna Nowak