Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych oraz Akcja Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans 2020
Pamiętajmy o ofiarach wypadków drogowych
W trzecią niedzielę listopada, 15 listopada 2020 obchodzony jest Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. MIVA Polska oraz Krajowe Duszpasterstwo Kierowców zachęca w tym szczególnym dniu do pamięci i modlitwy w intencji ofiar wypadków oraz do okazywania troski osobom poszkodowanym na drogach. W związku tym szczególnym dniem MIVA Polska organizuje akcję „Ratujemy życie – misyjny ambulans”, podkreślając wielką wagę życia ludzkiego i konieczność jego ratowania i zachęca do wsparcia na rzecz ratowania życia poprzez pomoc na zakup ambulansu do najbiedniejszych regionów świata, gdzie pracują polscy misjonarze.
We współczesnym świecie wypadki na drogach stały się problemem globalnym. Dotyczą one w różnym stopniu wszystkich krajów świata. Obecnie na drogach wszystkich kontynentów – według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych – ginie rocznie ok. 1,2 mln osób (co 30 sekund jeden człowiek), a 30-50 mln odnosi obrażenia. Większość ofiar – ok. 40 proc. – pochodzi z państw rozwijających się
W Polsce na drogach dziennie ginie przeciętnie aż 8 osób, a ponad 100 zostaje rannych. Chociaż liczba ofiar wypadków na drogach w naszym kraju systematycznie spada, wciąż należy do najwyższych w Europie. W 2019 roku na drogach w Polsce miało miejsce 30 288 wypadków drogowych. W ich wyniku poniosło śmierć 2 909 osób, a rannych zostało 35 477 osób.
Centralne Obchody Dnia Pamięci odbędą się 15 listopada w Zabawie k. Tarnowa gdzie znajduje się pomnik „Przejście”. Jest to pierwszy w Polsce i w Europie pomnik wzniesiony ku pamięci ofiar wypadków drogowych i komunikacyjnych. Monument „Przejście” stoi obok Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny – dziewicy i męczennicy. Jest on odpowiedzią na potrzebę stworzenia przestrzeni kontemplacji dla osób poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych i ich rodzin, a także jako miejsca upamiętnienia tych, którzy zginęli – mówi ks. Zbigniew Szostak, kustosz Sanktuarium bł. Karoliny. Pomnik jest symbolicznym zderzeniem dwóch przeciwległych dróg, na których styku sytuuje się miejsce tytułowego przejścia. Kardiogram umieszczony na ścianie symbolizuje walkę o życie. Na wewnętrznych ścianach znajdują się jednakowej wielkości krzyżyki upamiętniające imiona konkretnych osób, które poniosły śmierć w wypadku komunikacyjnym. Obok powstał też park pamięci, gdzie obok drzew znajdują się symboliczne krzyże, upamiętniające zmarłych w wypadkach w kolejnych latach. Na każdym krzyżu widnieje tabliczka z liczbą ofiar na przestrzeni danego roku.
Aby pokazać skalę problemu i szukać dróg wyjścia, Angielska organizacja Road Peace była pierwszą, która zorganizowała w 1993 roku Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Dzień ten ma być wyrazem uznania dla ofiar wypadków drogowych i ich rodzin.
W Polsce inicjatorem obchodów była MIVA Polska i Krajowe Duszpasterstwo Kierowców. Pierwsze obchody w naszym kraju odbyły się w 2006 roku. Przewodniczył im śp. Bp Polowy WP gen. Tadeusz Płoski w Katedrze Polowej w Warszawie.
Św. Jan Paweł II przemawiając w 1998 roku z okazji obchodów Dnia Pamięci powiedział m.in.: „Wyrażam nadzieję, że dzięki obchodom tego dnia – kierowcy zawsze będą postępować odpowiedzialnie, okazując szacunek zarówno do ludzkiego życia, jak i dla zasad bezpieczeństwa na drogach”.
Z okazji Dnia Pamięci O Ofiarach Wypadków Drogowych Dyrektor MIVA Polska uwrażliwia także na potrzebę wyrażania zgody na użycie organów do przeszczepów w wypadku śmierci. Wyrażenie takiej zgody jest aktem miłości wobec bliźniego służącym życiu. W tym MIVA i KDK promuje używanie przez pieszych po zmroku elementów odblaskowych.
Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans 2020
Już po raz dziewiąty MIVA Polska (Mission Vehicle Association Poland) organizuje akcję Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans na wsparcie projektu zakupu ambulansu do misyjnego Centrum Zdrowia.
Dzięki poprzednim edycjom akcji zostały sfinansowane ambulanse m.in. do franciszkańskiego Szpitala w Sabou w Burkina Faso; Ośrodka Zdrowia Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Buraniro w Burundi; Ośrodka Zdrowia Sióstr Misjonarek Św. Rodziny w Kithatu w Kenii; do Centrum Medycznego Don Orione Sióstr Orionistek w Anyama na Wybrzeżu Kości Słoniowej; do Centrum Zdrowia w Kiabakari w Tanzanii; do Ośrodka Zdrowia „FLAMBOYANT” w Mampikony na Madagaskarze; Szpitala Sióstr Karmelitanek od Dzieciątka Jezus w Musongati w Burundi. Zakup tych ambulansów był możliwy głównie dzięki indywidualnym Darczyńcom i Ofiarodawcom, którzy w odpowiedzi na apel MIVA włączyli się w akcję i przekazali swój dar, który w efekcie służy ratowaniu życia i opiece na chorymi, starszymi oraz ochronie zdrowia poprzez akcje profilaktyczne w terenie.
W ramach akcji Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans MIVA Polska organizuje przez cały listopad modlitwę za ofiary wypadków drogowych i za wszystkich zmarłych misjonarzy oraz dobroczyńców misji oraz wspiera bezpieczeństwo pieszych poprzez promocję „Odblasków Życia”. MIVA Polska uczestniczy też w obchodach Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w 3. niedzielę listopada. Pomoc z tegorocznej akcji przeznaczona jest na zakup karetki do Szpitala Sióstr misjonarek ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Tanzanii.
Siostry Elżbietanki otworzyły swoją nową misję w Tanzanii w Maganzo w roku 2011. Podjęły się od razu opieki nad chorymi i potrzebującymi z miasta oraz dwunastu okolicznych wiosek. W odpowiedzi na palącą potrzebę opieki medycznej wybudowały tam w 2014 roku Ośrodek Zdrowia pod wezwaniem św. Ojca Pio. Początkowo skromny Ośrodek Zdrowia stał się Centrum Zdrowia, Przychodnią i Szpitalem. Rocznie Ośrodek przyjmuje ok. 16 500 pacjentów z bliższej i dalszej okolicy. Niektórzy szukając pomocy przychodzą z daleka, pokonując nawet 150 km.
W Ośrodku Zdrowia opiekujemy się kobietami w ciąży, prowadzimy porodówkę oraz klinikę matki i dziecka, w których dokonuje się kontrolnych badań oraz szczepień dzieci. Otaczamy opieką również kobiety i dzieci zarażone wirusem HIV i chore na AIDS. Szczególną troską są otaczane noworodki i wcześniaki. W Tanzanii panuje przekonanie, że „przetrwa silniejszy”. Jest to pewnego rodzaju naturalna selekcja. W związku z tym dzieci, które rodzą się, są zdane tylko i wyłącznie na siebie. Nie podaje się im tlenu, nie reanimuje. To dzięki siostrom pracującym w Ośrodku miejscowy personel uczy się, że każdy, nawet najmniejszy wcześniak, przy podjęciu odpowiednich czynności medycznych, ma szanse na przeżycie.
Siostra Wiktoria Goska, elżbietanka, misjonarka z Tanzanii przedstawiając swoją potrzebę pisze w prośbie do MIVA:
Wielu pacjentów zgłasza się do naszego szpitala już w poważnym stanie, często są niedożywieni. Powodem takiej sytuacji jest panujące tutaj ubóstwo. Pacjent, który jest w stanie krytycznym lub po wypadku albo też nieprzytomny z innego powodu – to dla nas wielkie wyzwanie medyczne. Niestety, zgodnie z obowiązującymi w Tanzanii przepisami, musimy odwieść takiego pacjenta do pobliskiego państwowego szpitala, a nasz Ośrodek ma do dyspozycji tylko jeden rower i motor. W sytuacjach koniecznych używamy więc samochodu wspólnoty Sióstr, który nie jest przystosowany do transportu chorych. Chorych najczęściej układamy na podłodze samochodu i tak transportujemy. Jest to dalekie od standardów medycznych, ale w chwili obecnej nie mamy innego wyjścia. Dodatkową trudnością jest brak dróg asfaltowych. O ile w porze suchej nie stanowi to większego problemu, to w porze deszczowej nasze drogi przypominają lawiny błota i mazi, które wydłużają mocno czas transportu.
Zakup terenowego ambulansu to nasze wielkie marzenie i wyzwanie. Zwracamy się więc z prośbą za pośrednictwem MIVA Polska do ludzi dobrej woli o wsparcie materialne, które umożliwi nam zakup ambulansu. Zmieni to całkowicie jakość naszej opieki nad pacjentami i poprawi ich komfort i bezpieczeństwo podczas transportu. Dzięki temu będziemy mogły uratować niejedno życie.
Polscy misjonarze i misjonarki pracują w prawie 100 krajach świata. W ich posłudze ważną rolę odgrywają środki transportu, które służą im jako niezbędne narzędzia. MIVA Polska od 20 lat realizuje pomoc na pojazdy misyjne. Zapewniają one nie tylko regularną posługę religijną i łączność z licznymi stacjami misyjnymi, ale także prowadzenie szkół i przedszkoli, dzieł charytatywnych i rozwojowych oraz ośrodków zdrowia i szpitali. Tylko w Afryce wg dostępnych danych polscy misjonarze i misjonarki prowadzą obecnie ponad 20 większych szpitali i 30 mniejszych, ponad 100 przychodni lekarskich, 10 leprozoriów oraz ok. 20 domów dla chronicznie chorych. W czasie pandemii posługa misjonarzy jest jeszcze bardziej potrzebna i doceniana przez lokalne społeczności.
Razem z MIVA Polska pomóż ratować ludzkie życie!
Ratujemy Życie – Misyjny Ambulans” 2020
Wesprzyj zakup ambulansu do Szpitala Sióstr Elżbietanek w Maganzo w Tanzanii
Przekaż swój dar na konto MIVA Polska z dopiskiem: Ambulans do Tanzanii
PeKaO SA I/O w Warszawie: 69-1240-1037-1111-0000-0691-6802
Modlitwa za ofiary wypadków drogowych
Wszechmogący i miłosierny Boże, który jesteś naszym Stwórcą i Zbawcą. W Twoich rękach są nasze losy. Ty stale towarzyszysz nam w codziennych zmaganiach, wspierasz i prowadzisz w drodze ku Tobie. Wejrzyj łaskawie na tych, którzy nagle odeszli z tego świata i przyjmij do swego królestwa ofiary wypadków drogowych. Niech ich nagła śmierć stanie się bramą, przez którą wejdą do wspólnoty odkupionych krwią Twego Syna. W swym wielkim miłosierdziu obdarz ich radością wieczną, światłością i pokojem.
Otrzyj, o miłosierny Boże, łzy płaczących po stracie swych bliskich, i umocnij w nich błogosławioną nadzieję, że kiedyś spotkają się znów w Twoim królestwie, by razem wielbić Ciebie. Niech w trudnych chwilach żałoby znajdą pociechę w wierze i naszej miłości. Błogosław, Panie tym, którzy udzielają pomocy ofiarom wypadków drogowych. Umacniaj ich w trudnej i odpowiedzialnej służbie dla bliźnich.
Nas zaś, o Panie, zachowaj „od nagłej i niespodziewanej śmierci” na drogach i spraw, abyśmy zawsze mogli bezpiecznie do-trzeć do celu naszej podróży. Daj nam roztropność, która uchroni nas przed niepotrzebną brawurą i lekkomyślnością. Umocnij w nas ducha życzliwości dla innych uczestników ruchu i gotowości pomagania sobie.
Niech wszystkie drogi prowadzą nas do Ciebie, który jesteś naszą Drogą, Prawdą i życiem, w Jezusie Chrystusie Panu naszym Amen.
(modlitwa przygotowana przez MIVA Polska w 2016 roku)
Przygotował MS/Biuro MIVA Polska