WIELKI POMOCNIK MISJI O. CZESŁAW BIAŁEK SJ
SETNA ROCZNICA URODZIN CZESŁAWA BIAŁKA SJ
18 lipca 2020 roku przypadła setna rocznica urodzin ojca Czesława Białka – jezuity przez 30 lat związanego z Poznaniem, człowieka wspominanego przez wielu jeszcze dziś, 36 lat po śmierci, ze łzami w oczach.
MSZA I SPOTKANIE WSPOMNIENIOWE
Tego dnia w sanktuarium Matki Bożej Różańcowej (ojcowie jezuici) o godz. 18.00 celebrowana była Msza św. dziękczynna za życie i dzieło służby drugiemu człowiekowi śp. ojca Czesława Białka SJ oraz o życie wieczne w królestwie niebieskim dla niego, celebrowana przez superiora, ojca Dariusza Michalskiego SJ. Tuż po Eucharystii licznie zgromadzeni wierni udali się do Kaplicy Krzyża, gdzie odbyło się spotkanie wspomnieniowe. Całość prowadzona była przez Kingę Waliszewską z papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP), która zaprezentowała życiorys ojca Czesława.
Na początku zauważyła pewne ciekawe dla niej zbieżności związane z dziełem pomocy misjom Kościoła oraz ludziom będącym w potrzebie, jakie prowadził ojciec Czesław, a tym, czym zajmuje się obecnie PKWP, którego biuro regionalne w Poznaniu mieści się w pomieszczeniach dawnego klasztoru jezuitów przy ul. Szewskiej 18. Tu żył i pracował ojciec Czesław Białek. Ponadto stowarzyszenie pomaga cierpiącym i prześladowanym za wiarę, a nie może umknąć uwadze trzykrotne aresztowanie i więzienie, jakiego ze strony władzy komunistycznej doświadczył wspominany zakonnik (od 1953 do 1968 roku odsiedział w więzieniach ponad trzy lata i pięć miesięcy – łączny wyrok był ponad dwa i pół raza wyższy).
Podczas spotkania przytoczonych zostało kilka wspomnień osób, które znały osobiście ojca Białka, lecz nie mogły uczestniczyć w rocznicowym wydarzeniu. Odtworzone zostało nagranie online rozmowy z ojcem Jerzym Białkiem SJ, krewnym ojca Czesława, a także odczytane zostały dwa wspomnienia: ojca Dariusza Kowalczyka SJ, który jako nowicjusz opiekował się ojcem Czesławem w ostatnim miesiącu jego życia (aż do śmierci), obecnie profesora Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie, oraz tekst będący częścią wspomnień o tzw. Aptece Leków z Darów przy Klasztorze Ojców Jezuitów w Poznaniu, napisany w imieniu osób działających w niej przez mgr farmacji Elżbietę Hołderną-Kędzię (cały tekst poświęcony działalności „Apteki” został opublikowany w Biuletynie Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski w 2010 i 2011 roku). Nie zabrakło także głosów uczestników spotkania, ich bardzo osobistych wspomnień. Wśród nich był pan Wojciech Ławicki, wieloletni opiekun ojca Białka, a także osoby ze stowarzyszenia Dzieło Księdza Czesława Białka (działającego przy klasztorze ojców jezuitów do roku 1988 w ramach Katolickiego Ośrodka Pomocy przy Komisji Misyjnej Archidiecezji Poznańskiej, a później w parafii garnizonowej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Szamarzewskiego w ramach stowarzyszenia). Wiele razy podczas spotkania padało nazwisko zmarłej trzy lata temu śp. pani Elżbiety Wosickiej, najbliższego współpracownika ojca Czesława i jego „prawej ręki”. Wspominaniu ojca Czesława towarzyszyła wystawa zdjęć i dokumentów udostępnionych na tę okazję z archiwum klasztoru ojców jezuitów w Poznaniu, obrazujących różne chwile jego życia, między innymi nowicjat w Kaliszu (1936 r.), obronę pracy doktorskiej (1973 r.), podróż do Zambii (1978 r.), pakowanie paczek i skrzyń z darami oraz przygotowanie ich do wysyłki na misje w latach 70. i 80., wizytę u Prymasa Tysiąclecia z okazji 79. urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego (1980 r.) czy wreszcie uroczysty pogrzeb w 1984 roku.
WSPIERANIE MISJI
Wieczorem 18 lipca w oczach wielu osób widoczne były łzy, a wspominającym Jubilata łamał się głos. Dowodzi to tylko, że pamięć o ojcu Czesławie Białku SJ jest jeszcze bardzo żywa. Tym bardziej cieszy fakt, że miłość do Kościoła, jaką niewątpliwie pałał zakonnik, pielęgnowana jest w naszym mieście i w naszej archidiecezji na tak różne sposoby i w tak wielu wspólnotach czy organizacjach poprzez wspieranie misji. Dziś okazji i możliwości pomocy potrzebującym mamy znacznie więcej niż w minionym wieku. Uczestnicy spotkania mieli także okazję wesprzeć finansowo Projekt Zambia, związany z wolontariatem misyjnym na placówce jezuitów w tym afrykańskim kraju, o którym opowiedział ojciec Grzegorz Dobroczyński SJ.
Oby nasze serca były tak samo wrażliwe na potrzeby drugiego człowieka, a my tak samo aktywni w działaniu – wzorem ojca Czesława Białka SJ, na którego nagrobku wyryto słowa będące jego inspiracją: „Pracujmy, ile się da, na odpoczynek mamy całą wieczność”.
Uroczystość setnej rocznicy urodzin ojca Czesława Białka SJ zorganizowali ojcowie jezuici w Poznaniu wraz z papieskim stowarzyszeniem Pomoc Kościołowi w Potrzebie „Misja na Szewskiej”.
Kinga Waliszewska