MALAWI. DZIAŁALNOŚĆ JCED PO CYKLONIE FREDDY. ORAZ WSPARCIE OD JEZUITOW Z POLSKI
SYTUACJA PO CYKLONIE FREDDY
Jezuickie Centrum Ekologii i Rozwoju (JCED) zaangażowało się w niesienie pomocy tym, którzy w południowym regionie Malawi zostali bardzo poszkodowani niszczycielskim cyklonem Freddy. Wsparcie to polegało na natychmiastowym dostarczaniu poszkodowanym środków oraz sprzętów potrzebnych do normalnego funkcjonowania gospodarstw domowych. Aby szybko przywrócić ich normalne funkcjonowanie, potrzebne były, oprócz wspomnianych środków i sprzętów, także nasiona, szczególnie kukurydzy, i nawozy dające możliwość szybkiego przygotowania się do zbliżających się wysiewów.
Ważne okazało się także przywrócenie emocjonalnej równowagi i dobrostanu psychicznego osób poszkodowanych, które przeżyły kataklizm. Zorganizowanie psychospołecznego wsparcia było bardzo potrzebne. Obejmowało ono towarzyszenie osobom będącym pod wpływem niedawno przeżytej traumy, organizację dla nich jakiejś formy relaksu i odprężenia oraz poradnictwa duchowego. Wszystkie te działania miały na celu pomoc w przezwyciężeniu przeżytej traumy oraz w uzdrowieniu i odbudowie normalnego życia.
JCED miało zaszczyt otrzymać hojną darowiznę w wysokości 20 000 euro na rzecz poszkodowanych od Referatu Misyjnego Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, w której przekazaniu nam pośredniczył ojciec Gerard Karas SJ. Dar ten pomógł JCED w przeprowadzeniu działań pomocowych i naprawczych w społecznościach dotkniętych kataklizmem.
WYKORZYSTANIE FUNDUSZU
Oto, jak został rozdysponowany hojny fundusz przekazany nam przez Referat Misyjny:
1. Kwotę 10 392,99 euro przeznaczono na pomoc w okresie przednówka (lean season), w tym na zapewnienie niezbędnego wyżywienia i koniecznych zasobów rolniczych dla normalnego funkcjonowania 65 gospodarstw domowych.
2. Starannie zarządzając otrzymanym funduszem, zaoszczędziliśmy 9 607,07 euro, które chcemy przeznaczyć na obudowę dwóch spośród najbardziej uszkodzonych przez cyklon Freddy domów dla najbardziej potrzebujących pomocy rodzin.
POMOC ŻYWNOŚCIOWA DLA OSOB, KTORE PRZEŻYŁY CYKLON FREDDY, W OKRESIE PRZEDNOWKA
Okres przednówka to czas w roku, kiedy ludzie po wykorzystaniu wszystkich zbiorów z poprzedniego sezonu wegetacyjnego (growing season) czekają na zbiory z bieżącego sezonu. Zwykle wiąże się to z głodem, bo w gospodarstwach domowych kończą się zapasy żywności.
W sezonie wegetacyjnym 2023/2024 na sytuację głodu miały wpływ słabe zbiory w poprzednim sezonie wegetacyjnym będące skutkiem przejścia niszczycielskiego cyklonu Freddy w południowym regionie Malawi oraz głodu w północnej części kraju.
8 lutego 2024 roku JCED dzięki wspomnianemu wsparciu jezuitów z Polski pomyślnie rozesłał artykuły pierwszej potrzeby do 65 gospodarstw domowych (dla 325 osób) w wiosce Mchenga w prowincji Phalombe oraz wiosce Mtauchila w dystrykcie Chiradzulu. Inicjatywa ta miała kluczowe znaczenie w okresie przednówka, kiedy bezpieczeństwo żywnościowe uległo znacznemu pogorszeniu, szczególnie jako następstwo cyklonu Freddy.
ROZSZERZONE WSPARCIE
Oprócz zapewnienia niezbędnych zasobów żywnościowych i rolniczych 65 gospodarstwom domowym dzięki hojnemu wsparciu finansowemu JCED wygospodarowało część przekazanych środków na odtworzenie schronienia dla dwóch rodzin poważnie dotkniętych cyklonem Freddy, przez wybudowanie im solidnych domów. Rodziny te, które wciąż pozostają bezdomne i pozbawione wsparcia, uznano za szczególnie pokrzywdzone i pilnie potrzebujące pomocy. Pierwsze gospodarstwo domowe jest prowadzone przez 22-letnią Alinafe Kaudzu, która stała się jedynym żywicielem rodziny po tragicznej utracie matki w wyniku cyklonu. Rodzina mieszka obecnie w małym, niewygodnym pokoiku, który kiedyś służył za kuchnię. Drugie gospodarstwo należy do Evelyn Henry – samotnej matki z czworgiem dzieci, której dom zburzył cyklon Freddy. Zapewnienie tym rodzinom stałego miejsca zamieszkania ma dla nich kluczowe znaczenie. Pomoże im odzyskać równowagę i bezpieczeństwo, a tym samym odbudować stabilne życie.
ŚRODKI NA ZAPLANOWANĄ ODBUDOWĘ
JCED planuje zatem przeznaczyć pozostałe środki z darowizny z Polski na budowę dwóch solidnych domów dla rodzin Alinafe Kaudzu i Evelyn Henry, które nadal doświadczają negatywnych skutków przejścia cyklonu Freddy, aby w ten sposób zapewnić tym rodzinom bezpieczne i trwałe schronienie.
JCED zmierza do stworzenia im lepszych warunków życia, w których rodziny te będą mogły powrócić do normalnego, zdrowego i bezpiecznego funkcjonowania w lokalnej społeczności.
JCED nawiązał współpracę z odpowiednimi władzami lokalnymi i wybrał doświadczonego wykonawcę mającego specjalistyczną wiedzę w zakresie budowy trwałych konstrukcji. Dzięki tak ukierunkowanemu wykorzystaniu zasobów JCED w dalszym ciągu angażuje się w zaspokajanie kluczowych potrzeb ludzi w społeczności dotkniętej cyklonem Freddy i przygotowuje ich na ewentualne przyszłe zagrożenia.
NOWE WYZWANIA I NAPOTKANE TRUDNOŚCI
Ponieważ JCED podjęło decyzję dotyczącą zorganizowania budowy domów dla dwóch wspomnianych rodzin, musi wcześniej zorganizować odpowiednie do tego celu środki finansowe. Według wstępnych obliczeń koszty potrzebnych do tego materiałów oraz robocizny wyniosą ok. 16 800 euro. Jak pisaliśmy wyżej, dzięki oszczędnemu gospodarowaniu otrzymanym wcześniej funduszem udało się nam zaoszczędzić 9 607,01 euro. Jednak aby możliwa była realizacja powziętego planu budowy dwóch domów, potrzebna jest jeszcze suma 7192,93 euro. W związku z czym poszukujemy darczyńców, którzy mogliby nam w tym pomóc. Takie wsparcie przyczyni się bezpośrednio do odbudowy morale naszej społeczności, a poszkodowanym rodzinom Alinafe i Evelyn stworzy warunki do normalnego, spokojnego życia.
JCED zobowiązało się do zapewnienia monitoringu i administracji procesu budowy tych domów.
Będziemy bardzo wdzięczni za Państwa zaangażowanie i wsparcie w tej tak bardzo dla nas ważnej sprawie. Razem możemy trwale zmienić życie tych dwóch poszkodowanych rodzin i pokazać siłę zbiorowego działania w promowaniu przeciwdziałania skutkom kataklizmów i opieki nad potrzebującymi.
WDZIĘCZNOŚĆ
JCED wyraża najgłębszą wdzięczność Darczyńcom i Przyjaciołom z Polski, którzy za pośrednictwem Referatu Misyjnego Prowincji Krakowskiej Jezuitów udzielili nam nieocenionego wsparcia w tej tak dramatycznej dla nas sytuacji. Przekazany fundusz pozwolił nam udzielić niezbędnej pomocy społecznościom dotkniętym przez cyklon Freddy. Wasza hojność znacząco wpłynęła na życie osób potrzebujących i przyczyniła się do ich powrotu do normalnego życia i odzyskania spokoju i równowagi wewnętrznej.
Zespoł Jezuickiego Centrum Ekologii i Rozwoju