Sudan Południowy – Przemilczane cierpienie
Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym
27 listopada 2008 r. biskupi polscy zebrani na Jasnej Górze zdecydowali, że każda druga niedziela listopada będzie w Kościele w Polsce Dniem Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Pierwsze obchody tego dnia w 2009 roku poświęcone były sytuacji chrześcijan w Indiach, drugie – chrześcijan w Iraku, kolejne w Sudanie, który w 2011 roku podzielił się na dwa odrębne państwa: Sudan Północny i Sudan Południowy. Z kolei w 2012 roku naszą modlitwę i solidarność okazywaliśmy dyskryminowanym chrześcijanom w Egipcie. Chrześcijanie nie mogą tam zajmować ważniejszych stanowisk w społeczeństwie, stosowana jest wobec nich przemoc, dochodzi do zabójstw na tle religijnym. W kolejnych latach w czasie Dni Solidarności z Kościołem Prześladowanym modliliśmy się między innymi w intencji chrześcijan w Nigerii, Syrii, Iraku i Pakistanie.
Nie możemy nadal milczeć, nie zauważać wyrządzanych nam krzywd i stosowanej przemocy: „Nie ma już Kościoła milczenia, ja będę głosem tych, którzy głosu nie mają” – wołał Jan Paweł II we Francji w roku 1980. Najwyższy czas, by jego słowa doszły do naszej świadomości, abyśmy je usłyszeli i przyłączyli się we wspólnym wołaniu, upominaniu się o sprawiedliwość, o pomoc i obronę.
Dzisiaj, w XXI wieku, Kościół jest prześladowany na całym świecie, także w naszym kraju.
Prześladowania chrześcijan na świecie
Wyznawcy Chrystusa byli prześladowani od zarania dziejów Kościoła; od męczeństwa św. Szczepana aż do chwili obecnej męczeńską śmierć poniosło ok. 70 milionów chrześcijan. Tylko w XX wieku za wiarę zginęło 45 milionów. Największe prześladowanie, spośród wszystkich prześladowań z powodów religijnych, jest dzisiaj skierowane przeciwko chrześcijanom. Codziennie za wiarę umiera prawie 500 wyznawców Chrystusa. W ponad 75 krajach świata łamie się prawo do wolności religijnej. Nigeria, Sudan, Somalia, Erytrea, Mauretania, Arabia Saudyjska, Afganistan, Iran, Irak, Jemen, Uzbekistan, Turkmenistan, Malediwy, Bhutan, Laos, Korea Północna, Chiny – to tylko niektóre z państw, gdzie dyskryminowani są chrześcijanie. W innych krajach, takich jak: Indie, Bangladesz, Pakistan, Turcja czy Indonezja, działają silne ruchy fundamentalistyczne, powiązane z nacjonalizmem.
Współczesne formy prześladowania i dyskryminacji ze względu na przekonania religijne bywają różne: przymusowa praca, więzienie, obozy koncentracyjne lub wygnanie z kraju, ograniczanie wolności osobistej czy dyskryminacja społeczna. Drogi do awansu zawodowego i kariery w wielu krajach są dla chrześcijan w ogóle zamknięte.
Prześladowanie chrześcijan jest często pomijane bądź bagatelizowane w mediach. Dlaczego? Czyżby nie był to temat godny uwagi, a może są to tematy „niepoprawne politycznie” – pyta ksiądz arcybiskup Stanisław Gądecki (Świat milczy – ty działaj! Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, s. 1–3, 13.11.2011; http://www.archpoznan.pl/content/view/2193/109/).
Sudan Południowy – Przemilczane cierpienie
Hasłem tegorocznego Dnia Solidarności jest „Sudan Południowy – Przemilczane cierpienie!”. 60,5 proc. mieszkańców tego kraju to chrześcijanie, z czego niemal 40 proc. to katolicy. Państwo, które 9 lipca 2019 roku „skończyło ósmy rok” istnienia, cierpi z powodu głodu i nędzy. Sudan Południowy powstały w 2011 roku popadł w wewnętrzny konflikt o podłożu etnicznym i plemiennym. Wojna ta pochłonęła dziesiątki tysięcy ludzkich istnień. Kraj pogrążył się w chaosie, a prawie 4 miliony jego mieszkańców musiało opuścić swoje domy. Konflikt ten trwał do września 2018 roku. Pociągnął on za sobą wiele ofiar śmiertelnych i pozostawił ślad w psychice dzieci. Dzieci-żołnierze, które w większości uprowadzano i siłą zaciągano do paramilitarnych oddziałów, cierpią dzisiaj z powodu stresów i depresji.
W kwietniu 2019 roku papież Franciszek spotkał się z przywódcami Sudanu Południowego, aby prosić ich o trwały pokój. „Pamiętajcie, że wraz z wojną traci się wszystko” – mówił Franciszek i dodał: „Z serca pragnę, aby zakończyły się działania wojenne i by rozejm był szanowany”.
Obecnie Sudan Południowy zamieszkuje ok. 12 milionów ludzi. Ponad 3,5 miliona z nich pozbawionych jest dachu nad głową, a ok. 2 milionów błąka się po bezdrożach. 1,5 miliona już opuściło kraj. UNICEF informuje, że w Sudanie Południowym niemal milion dzieci poniżej piątego roku życia jest niedożywionych. Śmierć głodowa grozi 50 tysiącom z nich. Według najnowszego raportu ONZ ponad połowa mieszkańców tego kraju głoduje (7 milionów ludzi). Nieprzerwanie w Sudanie Południowym trwa katastrofa humanitarna.
Głód i niedożywienie zdaniem ekspertów zagrażają nie tylko ludności Sudanu Południowego, ale również innym krajom Afryki wschodniej (45 milionom mieszkańców) wskutek panującej tam suszy. To obecnie jeden z najpoważniejszych od lat kryzys żywnościowy. Jego skutki mocno odczują nie tylko mieszkańcy Sudanu Południowego, ale również Somalii, Etiopii czy Madagaskaru…[więcej informacji].
Jak czytamy w raporcie Globalny Wskaźnik Głodu 2018 (Global Hunger Index 2018) opublikowanym przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), „na całym świecie głoduje 821,6 mln osób”. To więcej niż liczba mieszkańców całej Europy.
Oprac. Cz. H. Tomaszewski
Źródło:
* Por. Abp Stanisław Gądecki. Świat milczy – ty działaj! Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym, s. 1-3 (13.11.2011). http://www.objawieniapanskiego.pl/upload/articles/HomilieAbp/SwiatMilczy.pdf
* Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie: www.pkwp.org