DOKSZTAŁCANIE ROLNIKOW ZA POŚREDNICTWEM GŁOSU ROLNIKA. ŚWIADECTWA ROLNIKÓW
Za pośrednictwem Radia Chikuni rolnicy zajmujący się uprawą roślin i hodowlą zwierząt domowych mogą się wiele dowiedzieć od dobrze prosperujących rolników na temat rolnictwa „przyjaznego dla ziemi”, przynoszącego większe plony i chroniącego ziemię tak, aby rodziła przez długie lata. W czasie audycji rolniczych dyskutuje się na temat: rolnictwa „przyjaznego ziemi” (takiego, które nie wyjaławia gleby, nie wysusza jej i nie prowadzi do erozji), sposobów zwalczania chwastów, dywersyfikacji upraw, chorób zwierząt, zapobiegania im i leczenia, hodowli zwierząt, produkcji mleka i sadownictwa.
POSZUKIWANIE ODPOWIEDZI NA PROBLEMY ROLNIKÓW
Stacja radiowa Chikuni ma swoją siedzibę w buszu, na obszarach rolniczych, a trzy czwarte jej słuchaczy to rolnicy. Jedni są nimi, kontynuując tradycje rodzinne lub z wyboru, inni zajmują się rolnictwem, by przeżyć, bo nie mają innej możliwości przetrwania. Jednak z biegiem lat okazało się, że większość z nich boryka się z wieloma problemami, dotyczącymi m.in. tego, w jaki sposób poprawić swoje zbiory, także korzystając z pomocy siły zwierząt. Chodzi tu przede wszystkim o używanie wołów w takich pracach polowych jak orka czy zwózka plonów.
To skłoniło nas do rozpoczęcia tworzenia i nadawania przez radio odpowiednich programów edukacyjnych, których docelowymi odbiorcami byli przede wszystkim lokalni rolnicy stanowiący większość społeczności w naszym regionie oddziaływania. Programy te miały także na celu znalezienie takich rozwiązań, które byłyby pomocą dla zainteresowanych rolników. Aby to osiągnąć, postanowiliśmy do tworzenia tych programów zaangażować samych rolników. Szczególnie tych, którzy mieli duże doświadczenie w prowadzeniu gospodarstwa i chcieli się nim podzielić. Opierając się na własnym doświadczeniu, udzielali rad, jak najlepiej rozwiązywać taki czy inny problem.
SPECJALIŚCI W NASZYCH PROGRAMACH
W naszych programach nie występują jedynie doświadczeni rolnicy, którzy chcą dzielić się swoją praktyką. Biorą w nich udział również eksperci po szkole rolniczej, aby doradzać rolnikom, jak najlepiej uprawiać ziemię, biorąc pod uwagę obecne zmiany klimatyczne, a także jak promować rolnictwo zachowawcze, przyjazne dla gleby (conservation agriculture).
KORZYŚCI, JAKIE PRZYNIOSŁY NADAWANE PRZEZ NAS PROGRAMY EDUKACYJNE:
• Rolnicy mają teraz większą wiedzę na temat chorób uprawianych roślin i hodowanych zwierząt, zapobiegania im i sposobów ich zwalczania.
• Nauczyli się użyźniać glebę i zwalczać chwasty.
• Mają więcej wiedzy na temat gleby, jej żyzności, z czego się składa, a także na temat rolnictwa zachowawczego, przyjaznego dla ziemi.
• Więcej wiedzą też na temat płodozmianu i znaczenia dla żyzności ziemi roślin strączkowych (motylkowych), które wiążą azot w glebie (m.in. orzeszki ziemne, soja, bawełna).
• Wiedzą też, do kogo mogą kierować pytania, jeśli mają wątpliwości czy problemy związane z działalnością rolniczą. Prowadzone są audycje LIVE, w czasie których rolnicy mogą telefonować i na antenie zadać pytanie.
• Mają możliwość reklamy swoich produktów.
NIEKTÓRE POZYTYWNE ZMIANY W SPOSOBIE MYŚLENIA ROLNIKÓW
Zauważono też wiele pozytywnych zmian wśród rolników słuchających programu edukacyjnego. Oto ważniejsze z nich:
• Zmiana sposobu myślenia: rolnicy dzięki programowi zaczęli powoli odchodzić od tradycyjnych sposobów uprawy roli, przez np. orkę. Obecnie co najmniej 60 proc. rolników stosuje nie orkę, ale technikę rippingu („rozrywania”) [specjalnie przygotowanym narzędziem, podobnym do pługa i ciągnionym przez traktor lub bydło, „rozrywa się” ziemię, tworząc coś w rodzaju bruzd, a nie skib, które powstają przy orce – przyp. red.].
• Dywersyfikacja: możemy z dumą powiedzieć, że co najmniej 6 na 10 rolników uprawia więcej niż dwie rośliny [dwie różne rośliny obok siebie, które się nawzajem chronią, np. na plantacji przy kukurydzy rośnie inna roślina, mająca rozłożysty liść, np. kabaczek, który chroni wokół siebie kukurydzę i glebę przed utratą wilgotności – przyp. red.], coś, co nigdy wcześniej się nie zdarzało. Potwierdzają to informacje zebrane od Ministerstwa Rolnictwa, które jest partnerem w realizacji programu.
• Łatwy dostęp do informacji: dzięki programowi rolnicy mogli uzyskać odpowiedzi na wiele pytań dotyczących rolnictwa. Organizuje się też wizyty na dobrze prosperującej farmie rolniczej, aby rolnicy mogli zobaczyć to, o czym mówi się na antenie.
• Lepsze plony: ponad 70 proc. rolników, zwłaszcza w dystrykcie Monze (skąd nadaje Radio Chikuni) i w okolicach, miało dobre zbiory dzięki ścisłemu przestrzeganiu zaleceń podawanych w programie.
• Zmniejszenie liczby chorób zwierząt hodowlanych: dzięki temu, że program dostarcza podstawowych i aktualnych informacji na temat wielu chorób zwierząt hodowlanych i sposobu ich zapobiegania, rolnicy mogą w odpowiednim momencie podejmować niezbędne środki ostrożności i działania.