PARAFIALNA GRUPA MISYJNA – COR MISSIO
Od kilku lat w parafii Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Krakowie działa grupa misyjna. Ksiądz proboszcz Kazimierz Kijas z wielką radością zgodził się na pomysł kilku parafian i objął grupę swoją opieką. Już dużo wcześniej ksiądz proboszcz życzliwie przyjmował przedstawicieli Referatu Misyjnego Towarzystwa Jezusowego Prowincji Polski Południowej, którzy organizowali kiermasze misyjne. Wiele razy parafia gościła misjonarzy, między innymi ojca Czesława Tomaszewskiego czy śp. ojca Tadeusza Kasperczyka, hojnie ich wspierając. Grupa misyjna kontynuuje to dzieło, rozszerzając swoją działalność, tak aby kwestia misji była dla parafian tematem wciąż aktualnym. Jezus powiedział do Apostołów: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15). To polecenie dotyczy wszystkich ochrzczonych i choć nie każdy jest powołany do wyjazdu na koniec świata, to każdy jest zobowiązany do głoszenia Ewangelii w swoim środowisku oraz do wsparcia modlitewnego i materialnego tych, którzy wyruszają „na cały świat”.
NASZE ZAANGAŻOWANIE W DZIEŁO MISYJNE
Program aktywności grupy misyjnej jest rozłożony na cały rok liturgiczny. Zaczyna się kiermaszem bożonarodzeniowym, na którym można kupić zarówno pamiątki misyjne, jak i specjalnie na tę okazję upieczone domowe pierniczki oraz bożonarodzeniowe ozdoby przygotowane przez członków grupy i ich przyjaciół. Dochód z kiermaszu jest przeznaczony na potrzeby misji (w tym roku na wsparcie działalności Referatu Misyjnego Towarzystwa Jezusowego oraz misjonarzy kombonianów, których przedstawiciel – ksiądz Rene z Togo – głosił kazania) oraz na organizację jasełek misyjnych, które są przygotowywane od początku Adwentu wraz z przedszkolakami, ich rodzeństwem i rodzicami.
Jasełka są, jak wiadomo, radosnym przedstawieniem Narodzin Jezusa. Pewne elementy są niezmienne, sięgające tradycją średniowiecznych misteriów, które zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu, za każdym razem położony jest jednak nacisk na inny aspekt przyjścia na świat Zbawiciela. W zeszłym roku przed szopką pojawili się przedstawiciele wszystkich kontynentów, aby podkreślić, że Chrystus przyszedł do wszystkich ludzi i cały świat czeka na dobrą nowinę. Na zakończenie wszyscy zgromadzeni widzowie dostali zapalone świeczki, które miały przypomnieć każdemu o zobowiązaniu do niesienia Dobrej Nowiny. Tegoroczne jasełka były zaś wyjątkowe, gdyż w ich organizacji pomagała siostra Symeona z Kamerunu, która uczyła śpiewać kolędę ze swojej ojczyzny. Najważniejszym przekazem było przypomnienie wszystkim, że Bóg przyszedł na ziemię dwa tysiące lat temu i… jest z nami cały czas. Mamy Go na wyciągnięcie ręki w Tabernakulum.
Jasełka misyjne odbywają się w styczniu w ramach dzieła Kolędnicy Misyjni. Zebrane po przedstawieniu datki są przekazywane oczywiście na cele misyjne. W tym roku przekazano je siostrze Symeonie na potrzeby przedszkola w jej rodzinnej miejscowości w Kamerunie.
MODLITWA, PROMOCJA MISJI I ORGANIZACJA MATERIALNEGO WSPARCIA
W Wielkim Poście organizowana jest Loteria Misjonarzy – już od Środy Popielcowej każdy, wychodząc z kościoła, może wylosować nazwisko misjonarza, za którego będzie się modlił aż do Wielkanocy. Przed samymi Świętami ponownie odbywa się kiermasz – ciasta, pisanki, palmy i inne ozdoby świąteczne, jak zwykle przygotowane przez grupę misyjną. W Wielkim Poście jedna Droga Krzyżowa jest prowadzona przez członków grupy, aby rozważając mękę Zbawiciela, polecać Jego miłosierdziu misje, misjonarzy, misjonarki, dzieła misyjne i młode Kościoły na całym świecie.
Kolejnym parafialnym wydarzeniem, w którym uczestniczy grupa misyjna, jest piknik parafialny, który odbywa się zazwyczaj w czerwcu. To czas integracji, wspólnej zabawy, ale i okazja do zaprezentowania na stoisku materiałów misyjnych, do rozmowy z zaproszonym misjonarzem. Dla dzieci są zazwyczaj przygotowane różne gry i konkursy przybliżające tematykę misyjną. Można przebrać się w strój prosto z Kenii albo nosić wodę jak kobiety z Zambii czy sadzić ryż jak na Madagaskarze.
Potem jest krótka przerwa w akcjach misyjnych… i po wakacjach zaczyna się znowu na przykład zbiórka kluczy (akcja na cele misyjne) albo niedziela misyjna czy wystawa. Ważnym wydarzeniem była wystawa poświęcona pamięci Helenki Kmieć zorganizowana przez Stowarzyszenie jej imienia, które kontynuuje dzieło tej młodej misjonarki. W październiku natomiast grupa misyjna prowadzi jeden Różaniec. Do tej pory uczestniczyli w nim przedstawiciele młodych Kościołów z krajów misyjnych – Nicolas Brasali z Indonezji, który poprzez łącza internetowe prowadził różaniec w kilku językach: po indonezyjsku, po hiszpańsku, po angielsku, po łacinie, a w zeszłym roku była obecna Christy Tsoi z Hong Kongu, która prowadziła modlitwę po chińsku.
OTWARTOŚĆ NA ROZWÓJ I WSPÓŁPRACĘ
Jak widać, dzięki grupie misyjnej w parafii dużo się dzieje. Podkreślić trzeba, że grupa liczy zaledwie kilkoro członków, którzy z zaangażowaniem przybliżają sprawy misji i angażują parafian we wszystkie aspekty wspierania misji ewangelizacyjnej Kościoła – modlitwę, jałmużnę i edukację. Wszystkich, którzy chcieliby założyć w swoich parafiach grupy misyjne, serdecznie zachęcamy – nie jest to trudne, z Bożą pomocą da się góry przenosić i warto poświęcić trochę czasu i wysiłku, aby Słowo Boże szło na cały świat! A jeżeli są w Waszych parafiach takie grupy, to podzielcie się z nami swoją historią.
Paulina Dąbrowska-Dorożyńska