Pierwsi jezuiccy misjonarze

PIERWSI JEZUICCY MISJONARZE

ŚW. FRANCISZEK KSAWERY

ŚW. FRANCISZEK KSAWERY

Św. Franciszek Ksawery (1506-1552), jeden z pierwszych towarzyszy św. Ignacego Loyoli, przemierzył niemal cały Daleki Wschód, głosząc Ewangelię Chrystusa i udzielając chrztu tysiącom ludzi. Stał się on wzorem misjonarza i przykładem misyjnej gorliwości. Był apostołem Indii i Japonii. Dotarł nawet do wybrzeży Chin, gdzie zmarł. Dziś jest patronem misjonarzy i misji katolickich.

ŚW. PIOTR KLAWER

ŚW. PIOTR KLAWER

Drugą wielką postacią wsławioną na polu misyjnym był św. Piotr Klawer (1580-1654). Działał on w Ameryce Południowej, gdzie z heroizmem i miłością troszczył się o czarnoskórych niewolników, szczególnie w Kartagenie, dokąd przywożono Afrykańczyków na targ niewolników. Piotr Klawer żebrał dla nich na chleb, nauczał ich o Bogu, udzielał im chrztu, bronił przed okrucieństwem ich panów. Trafiał do nich przede wszystkim przez okazywane im miłosierdzie.

O. MATTEO RICCI

O. MATTEO RICCI

Kolejnym wielkim misjonarzem, który wsławił misje jezuickie, był włoski jezuita i astronom Matteo Ricci (1552-1610). Do Chin dotarł 30 lat po śmierci św. Franciszka Ksawerego, w 1583 roku. Po opanowaniu języka chińskiego został tam przełożonym misji katolickich. Jest autorem licznych prac naukowych napisanych po chińsku. Opracował także pierwszą w Chinach mapę świata.

Mówiąc o jezuickich misjach, nawet choćby w telegraficznym skrócie, trzeba wspomnieć bardzo nowatorską, jak na owe czasy, inicjatywę tak zwanych redukcji paragwajskich. Były to osady, w których grupowano nawróconych na katolicyzm Indian. W zakładanych przez jezuitów redukcjach w XVIII wieku żyło 114 tys. Indian. Uczono ich tam uprawy ziemi, hodowli zwierząt domowych oraz prostego rzemiosła i handlu. Najważniejsze redukcje, które istniały do 1767 roku, funkcjonowały nie tylko w Paragwaju, lecz także w: Ekwadorze, Peru, Boliwii, Urugwaju i Brazylii.