PROJEKT BUDOWY STUDNI DLA CFZ
Tadeusz Kasperczyk SJ
Centrum Formacji Zawodowej CFP-Bevalala jest usytuowane na obrzeżach miasta Antananarivo w odległości 15 km od jego centrum. W latach 50. ubiegłego stulecia teren ok. 110 ha służył jako „pole praktyki” dla uczniów ze Szkoły św. Michała (Collège St. Michel) w stolicy kraju. Tu uczniowie praktycznie wykorzystywali wiedzę nabytą w szkole, szczególnie w dziedzinie uprawy i hodowli zwierząt domowych. Idąc za potrzebami młodych ludzi, w 1961 r. utworzono Centrum Formacji Zawodowej „FIFA” (FIompina FAmbolena – w języku malgaskim znaczy: hodowla i uprawa) przygotowujące młodych ludzi pochodzących ze wsi do prowadzenia bardziej efektywnej gospodarki rolnej (kurs jednoroczny). Zdobywali oni kompetencje w dziedzinie uprawy roli i hodowli. Kilka lat później otworzono pomaturalne Studium Budowlane (3 lata studiów po egzaminie z gimnazjum), a w 1993 r. Wyższą Szkołę Rolniczą (3 lata studiów). Obecnie w CFP-Bevalala uczy się 337 studentów.
W ciągu kolejnych lat małe gospodarstwo rolno-hodowlane rozwijało się. Początkowo miało ono służyć jako miejsce praktycznego wykorzystania teorii nabytej w klasie. Dziś CFP to gospodarstwo rolne, które przynosi zyski z uprawy, a przede wszystkim z hodowli. Jego celem jest finansowanie wyżej wspomnianych szkół, by pomóc młodzieży uczącej się w nich finansować studia. Większość studentów z różnych stron Madagaskaru pochodzi ze wsi. Sytuacja materialna ich rodzin nie pozwala im na samodzielne opłacenie nauki.
Absolwenci Centrum otrzymują dyplomy uznawane także przez Ministerstwo Szkolnictwa.
Bardzo ważna dla CFP jest woda. Kiedy Centrum powstawało, nie było z wodą problemów, ponieważ, po pierwsze, było to jeszcze bardzo małe gospodarstwo, a po drugie można było wykorzystać istniejące wtedy obfite źródła, które zaopatrywały Centrum w wodę. Rozbudowa miasta w ostatnich latach doprowadziła do zanieczyszczenia środowiska, a zmiany klimatyczne spowodowały zaniknięcie źródeł, z których dotychczas czerpano wodę. W tej sytuacji najpierw trzeba było czerpać wodę dla chlewni i obory z pobliskich kanałów. Jednak woda ta, ze względów sanitarnych, nie nadawała się do użytku. Była przyczyną różnych chorób. Dlatego w 2004 r. trzeba było całkowicie zaprzestać używania tej wody, co z kolei doprowadziło do likwidacji hodowli prosiąt. Całe gospodarstwo znalazło się w bardzo trudnej sytuacji, co mogłoby doprowadzić do konieczności jego likwidacji.
Aby mogło nadal funkcjonować, potrzebne jest zaopatrzenie w wodę. Studnia, jaką posiadamy, nie jest w stanie spełnić tego wymogu w sposób satysfakcjonujący, szczególnie w porze suchej, gdy nie można już gromadzić wody deszczowej. Sieć miejska, także ze względu na małą wydajność, nie jest w stanie rozwiązać naszego problemu. Pilnie zatem potrzebujemy studni głębinowej, która zapewni nam wodę dla dużej liczby odbiorców i użytkowników.
To ogromne zapotrzebowanie na wodę wynika z kilku faktów:
Centrum zatrudnia ok. 350 pracowników w godz. 6.30-16.30.
Wody potrzebują studenci (337 osób) dla swoich potrzeb osobistych i do przeprowadzanych w czasie hodowli i upraw doświadczeń i eksperymentów.
Dla 60 studentów pochodzących z odległych miejscowości Centrum oferuje miejsca w akademikach.
Ponadto potrzeba wody dla zwierząt hodowlanych (około 120 krów, 60 prosiąt, drób) i kilkudziesięciu zwierząt będących poletkiem doświadczalnym dla studentów i kursantów FIFA (kozy, barany, króliki).
Na terenie należącym do Centrum istnieje możliwość wywiercenia studni z wystarczającą ilością wody.
Koszt takiego przedsięwzięcia jest jednak bardzo wysoki i przedstawia się następująco:
- Wywiercenie studni (przygotowanie terenu, dowóz i ustawienie sprzętu, wiercenie, materiały) 10 944,50 euro
- Kupno pompy ciśnieniowej oraz instalacja 5 557,90 euro
Całość niezbędnych kosztów 16 502,40 euro
Niestety, tak dużych kosztów nasze Centrum Formacji Zawodowej nie jest w stanie pokryć. Prosimy bardzo serdecznie o pomoc w zrealizowaniu tego, czego sami nie jesteśmy w stanie, własnymi siłami, zrobić. Prosimy o pomoc w sfinansowaniu wywiercenia studni głębinowej oraz w zakupieniu pompy głębinowej, których łączny koszt wynosi 16 500 euro. Wszystkie pozostałe prace, które nie wymagają specjalistycznych umiejętności oraz specjalistycznego sprzętu (np. odwierty), zostaną wykonane w ramach praktyk przez studentów naszej Szkoły Budowlanej.
Za wszelką pomoc w zrealizowaniu naszego przedsięwzięcia z góry dziękuję, „Bóg zapłać”.