28 stycznia 2018: 65. ŚWIATOWY DZIEŃ TRĘDOWATYCH
28 stycznia 2018 r. po raz kolejny (już sześćdziesiąty piąty) obchodzony jest Światowy Dzień Trędowatych. Został on ustanowiony w 1954 r. z inicjatywy francuskiego pisarza i podróżnika Raula Follereau. Dzień Trędowatych dziś obchodzony jest w ponad stu siedemdziesięciu krajach świata.
Zapomniana już przez ogół społeczeństw „wielkiego świata” choroba trądu boleśnie dotyka jeszcze dzisiaj, w XXI wieku, prawie trzy miliony istnień ludzkich, głównie w krajach, gdzie bieda i nędza „królują od wieków”, zbierając swoje tragiczne żniwo. Jednym z krajów najbardziej dotkniętych ubóstwem oraz doświadczanym przez liczne katastrofy naturalne (cyklony) i epidemie, w którym choroba trądu ciągle się jeszcze panoszy, jest Madagaskar.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Madagaskarze, od 2007 r., każdego roku wykrywa się między około 1640 (w 2007 r.) a 1780 (w 2016 r.) nowych przypadków zachorowań na trąd.
Na Madagaskarze wśród trędowatych pracował bł. Jan Beyzym. W Maranie niedaleko Fianarantsoa wybudował dla nich szpital, który funkcjonuje do dziś. Obecnie przebywa w nim ok. 200 chorych. Dzieci i młodzież uczęszczają do szkoły oraz uczą się zawodu, aby po kuracji bez trudu móc się włączyć w życie społeczne. Dzięki fachowej opiece lekarskiej i nowoczesnej metodzie leczenia trądu, chorzy nie muszą spędzać w ośrodku całego życia. Ich życie ponownie stanie się normalne.
Ośrodek cechuje chrześcijańska atmosfera, którą kiedyś zaprowadził bł. o. Jan Beyzym. Atmosfera codziennej modlitwy, wzajemnej pomocy i zwykłej ludzkiej życzliwości.