OCHRONA TRADYCJI SZCZEPU TONGA
Od początku swojego istnienia Radio Chikuni dostrzega wartość i potrzebę ochrony kultury i swoich korzeni dla stabilnego rozwoju człowieka. Muzyka, śpiew i taniec nie tylko wyrażają charakter i zwyczaje danego kręgu ludzi (szczepu, grupy etnicznej), ale także przekazują jego zwyczaje, tradycje i mądrość jako dziedzictwo kulturowe wypracowane przez wieki. Do tej pory Radio Chikuni wydało ponad 50 albumów muzyki tradycyjnej, która jest nadawana przez radio, a także sprzedawana na kasetach oraz płytach CD i DVD.
W corocznym koncercie muzyki ludu Tonga organizowanym przez naszą rozgłośnię bierze udział ponad 100 grup, zespołów czy pojedynczych śpiewaków i tancerzy, którzy rywalizują w 13 kategoriach muzycznych. Każdego roku słuchacze naszego radia wybierają temat koncertu. Odwołuje się on do tradycyjnego przysłowia, które obrazuje obecną sytu-ację i problemy przeżywane przez szczep Tonga. Po wyborze tematu artyści komponują muzykę z nim związaną. Koncert gromadzi około 10 000 widzów i trwa dwa dni.
Małe kramiki, które w czasie konkursowych koncertów stawiane są w okolicach sceny, zapewniają miejscowym kobietom możliwość dorywczej pracy. Dzięki sprzedaży przekąsek czy napojów, a nawet serwowania posiłków mogą zarobić „parę groszy”, co wielu z nich umożliwia wysłanie dzieci do szkoły średniej albo jest małym przypływem gotówki na inne wydatki ważne w gospodarstwie domowym.
O. Vincent Nchimunya SJ,
zastępca dyrektora Radia Chikuni
ROLA RADIA CHIKUNI W WYPOWIEDZIACH SŁUCHACZY. SŁUCHACZE O RADIU CHIKUNI