MIVA Polska. ZAPROSZENIE DO MISYJNEJ AKCJI ŚW. KRZYSZTOFA
ZAPROSZENIE do misyjnej Akcji św. Krzysztof – 1 gr za 1 km
MIVA Polska zaprasza do włączenia się do misyjnej Akcji św. Krzysztof – 1 grosz za 1 km na środki transportu dla misjonarzy. Akcja jest apelem i zachętą, szczególnie do kierowców i podróżujących oraz członków ich rodzin, aby w duchu wdzięczności za szczęśliwie przejechane kilometry, za opiekę Bożą w podróżach, ofiarować swój dar na pojazdy misyjne. W ten sposób każda nasza podróż może nabrać wymiaru misyjnego, wymiaru niesienia Chrystusa ludziom na krańcach świata. Tym bardziej jest to aktualne w tym roku obchodzonym w Kościele w Polsce pod hasłem: Idźcie i głoście.
Motto MIVA Polska brzmi: Niesiemy Chrystusa. Nawiązuje ono do św. Krzysztofa, którego imię oznacza właśnie Niosący Chrystusa. Każdy chrześcijanin powinien być niosącym Chrystusa, jak jest nim każdy misjonarz.
Czym jest MIVA Polska i jak działa?
MIVA Polska – Mission Vehicle Association Poland – organizacja na rzecz misyjnych środków transportu troszczy się o wyposażenie misjonarzy w samochody, motocykle, quady, rowery, łodzie motorowe czy skutery śnieżne. Organizuje w tym celu Akcję św. Krzysztof – podaruj 1 grosz za 1 kilometr bezpiecznej jazdy na środki transportu dla misjonarzy oraz inne akcje: Ratujemy życie – Misyjny ambulans i Odblaski Życia, Z Ewangelią na motorze, uCZYNek Wiary – rowery dla katechistów Afryce, a także Promienie Miłosierdzia – wózki dla niepełnosprawnych na misjach. Wspiera też działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach m.in. współorganizując Ogólnopolską Pielgrzymkę Kierowców na Jasną Górę i Niedzielę Modlitw za Kierowców. MIVA Polska powstała w Roku Jubileuszu 2000 jako agenda Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Konferencja Episkopatu Polski na swoim 370. Posiedzeniu Plenarnym dnia 7 października 2015 roku powołała MIVA Polska jako kościelną publiczną osobę prawną i zatwierdziła statut MIVA. Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dn. 25 marca 2016 roku MIVA Polska otrzymała osobowość prawną.
Polscy misjonarze na wszystkich kontynentach
Według aktualnych danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji na misjach posługuje obecnie 2007 polskich misjonarzy i misjonarek w 97 krajach na wszystkich kontynentach.
Najwięcej polskich misjonarzy pracuje w Afryce i na Madagaskarze – 810. Najliczniej są obecni w Kamerunie, Zambii, Tanzanii i Madagaskarze. W Ameryce Łacińskiej i na Karaibach pracuje 784 misjonarzy i misjonarek z Polski. Najwięcej w Brazylii, Boliwii, Argentynie, Peru i Ekwadorze. W Azji jest 327 polskich misjonarzy. Najwięcej z nich pracuje w Kazachstanie. W Oceanii pracuje 67 misjonarzy. Zdecydowana większość z nich pracuje w Papui Nowej Gwinei – 63.
W Ameryce Północnej (w Północnej Kanadzie i na Alasce) pracuje 19 misjonarzy.
Statystyka polskich misjonarek i misjonarzy według przynależności kościelnej:
- 291 księży diecezjalnych,
- 983 zakonników,
- 677 siostry zakonne
- 56 misjonarzy świeckich,
Jaka pomoc od MIVA Polska jest potrzebna w tym roku?
Do MIVA Polska zwrócili się polscy misjonarze z prawie 30 krajów świata. Aktualnie Najbardziej potrzebne są samochody terenowe. M. in. do Republiki Środkowoafrykańskiej do diecezji Kaga – Bandoro do posługi pasterskiej Bp. Tadeusza Kusego OFM, w jego rozległej diecezji. Tego rodzaju pojazd potrzebny jest również do misji Sióstr Misjonarek Służebnic Ducha Św. w Ghanie do misji w Wiadze, gdzie Siostry zaangażowane są w pracę misyjnego Ośrodka Zdrowia, wśród kobiet, w pracę pastoralną oraz wśród osób niepełnosprawnych pozostających w domach. W Rwandzie Siostry ze Zgromadzenia Służek Najśw. Maryi Niepokalanej w misji Karama prowadzą przedszkole i Ośrodek Zdrowia. W okolicznych wioskach prowadzą profilaktykę medyczną, szczególnie wśród dzieci. Sprawują opiekę nad grupami młodzieżowymi. Udzielają też pomocy w naturze najbardziej potrzebującym (fasola, mąka kukurydziana, sorgo). O pomoc w zakupie samochodu terenowego proszą także misjonarze ze Zgromadzenia Marianów z Kamerunu dla nowopowstającej misji i kościoła św. Jana Pawła II w Minkama w diecezji Obala. To pierwsza parafia w Kamerunie dedykowana św. Janowi Pawłowi II.
W Peru w diecezji San Ramon polski misjonarz Fidei Donum potrzebuje „terenówki” na dojazdy do ponad 60 wiosek Indian Ashaninka.
Wielu misjonarzy zwraca się o pomoc w zakupie motocykli, które ułatwiłyby im pracę misyjną i dotarcie do wiernych. O taki pojazd zwracają się z prośbą m.in. misjonarze z Kuby, Siostry ze Zgromadzenia Sług Jezusa z Cochabamba w Boliwii.
Do Papui Nowej Gwinei potrzebna jest łódź motorowa i silniki do łodzi, ażeby misjonarze mogli odwiedzać nadbrzeżne wioski położone przy rzekach.
Oprócz tego innym rodzajem potrzebnej pomocy są rowery dla katechistów – rodzimych świeckich współpracowników misjonarzy, którzy wspierają misjonarzy w pracy misyjnej (Lista próśb misjonarzy realizowanych w 2017 roku w materiałach duszpasterskich na 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa, s.13).
Weźmy udział w akcji 1 gr za 1 km
Każda parafia może zorganizować parafialną Akcję św. Krzysztof z poświęceniem pojazdów i błogosławieństwem kierowców z zachętą do złożenia daru na pojazdy misyjne w myśl hasła 1 gr za 1 km oraz z apelem o bezpieczną jazdę.
Każdy indywidualnie może przekazać swój dar wpłacając bezpośrednio na konto MIVA Polska.
MIVA Polska
ul. Byszewska 1 skr. poczt 112
03-729 Warszawa 4
NIP 5242802131, REGON 364437048
nr konta (PLN): 69 1240 1037 1111 0000 0691 6802
nr konta (EURO): 40 1240 1037 1978 0010 6856 4000 (Zmiana)
nr konta (USD): 05 1240 1037 1787 0010 6856 3898
tytuł przelewu: Akcja św. Krzysztof – środki transportu dla misjonarzy
Bank: Pekao SA Oddział I Warszawa
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa
(Kod BIC/SWIFT PKOP PL PW)