PARAFIA W MUMBWA

PARAFIA W MUMBWA

Parafia Mumbwa rozciąga się na obszarze o długości ok. 140 km. Na jej terenie, obok miasteczka Mumbwa, w którym mieszka duża wspólnota chrześcijan, istnieje 37 innych stacji misyjnych. Jedną z nich jest mała miejscowość Chunga skupiająca zaledwie około 200 osób. Ma ona jednak własną szkołę podstawową wraz z internatem. W Chunga nie ma budynku kościoła, dlatego Mszę św. odprawia się tam w szkolnej klasie.

Od początku mojej posługi w Mumbwa zająłem się dużym projektem przebudowy glinianych kościołów w poszczególnych stacjach misyjnych. Z Bożą pomocą oraz dzięki ofiarności drogich Dobroczyńców zdołałem wybudować już 9 kościołów. Dalsze 23 kościoły czekają na budowę. Koszt jednej świątyni to ok. 7 tys. dolarów. Solidny kościół jest dla tutejszej chrześcijańskiej ludności także miejscem wielu spotkań, nierzadko związanych z życiem lokalnej wspólnoty. Tam, gdzie jest dostęp do wody pitnej, obok murowanych kościołów powoli powstają przedszkola.

Następny punkt mojej działalności to pomysł wybudowania sanktuarium maryjnego Matki Bożej Królowej Pokoju. Jednak ten projekt ciągle jest jeszcze na etapie realizacji. Ponadto została otwarta szkoła dla biednych dzieci, w której obecnie uczy się ok. 700 uczniów. Wykopano również pięć studni w różnych osadach parafii, gdzie był dotkliwie odczuwalny brak wody pitnej. Parafia Mumbwa jest bardzo biedna, z wieloma socjalnymi problemami: duża liczba chorych na AIDS, wiele sierot i wdów. W miarę możliwości staram się realizować różne projekty, by zaradzić tym trudnościom. Rezultat jednak w ogromnej mierze zależy od finansowego wsparcia nadesłanego z Polski.

O. Jakub Maria Rostworowski SJ